Kraunasi...

Kvėpavimas

Kvėpavimas


Kvėpavimas per burną ir kodėl tai nėra normalu?
Vis dažniau tėvai susiduria su terminu, kaip netaisyklingas kvėpavimas, kvėpavimas per burną, miego sutrikimai, obstrukcinė miego apnėja.
Atrodo, svarbiausia gyvybinė funkcija, kaip kvėpavimas yra savaime suprantamas. Tačiau šiais laikais daugelis žmonių kenčia nuo kvėpavimo sutrikimų, prie kurių, taip adaptavosi, jog kvėpavimas per burną gali pasirodyti, kaip visiškai normalus reiškinys.
Gydytojai visame pasaulyje sutinka, kad kvėpavimo sutrikimai įtakoja viso organizmo bendrą pablogėjusią savijautą, lėtinių ligų išsivystymą ir žmogus kenčia nuo tokios būsenos, kurią galima pavadinti, kaip vidutinė sveikata.
Kvėpavimo per burną priežastys gali būti :
1. Genetinės
2. Traumos
3. Infekcijos,kuriassukeliabakterijos,virusai,parazitai,grybai.
4. Veiksniai, kuriuos sukelia mūsų pačių elgesys, tokie kaip netaisyklinga mityba, žalingi įpročiai, kurie gali įtakoti vėlyvesnį žandikaulių augimą, pvz. čiulptuko naudojimas ir kiti gyvenimo būdo ypatumai.
Nėštumo periodas yra laikotarpis, kurio metu nuolatinai vyksta ląstelių daugėjimas, jų augimas ir šis procesas yra jautrus išorės veiksniams, kurie tiesiogiai įtakoja būsimo kūdikio sveikatą. Nėštumo metu mamai reikia daug energijos, sveikos mitybos, vandens, gero miego, vengti streso. Net jei kūdikis gimsta sveikas, veido ir žandikaulio struktūros atrodo pilnai išsivystę, yra įrodyta, kad trumpi liežuvio, skruostų, lūpos pasaitėliai, kurie dažniausiai siejami su anatominiais ypatumais, yra nebaigtos ląstelių dalijimosi sutrikimo pasekmė nėštumo metu. Šio proceso sutrikimas taip pat yra siejamas su lėtinėmis ligomis, kurių atsiradimo priežasties ne visada randama: astma, skydliaukės ligos, reumatoidinis artritas, celiakija ir kitos. Kai kurie mokslininkai teigia, kad net gimdymo būdas gali turėti įtakos vėlesnei kūdikio sveikatai.
Gimusiam kūdikiui, jo augimui ir imuninei sistemai, maitinimas krūtimi tiesiogiai susijęs su normaliu veido ir žandikaukių vystymusi. Žindant kūdikis taisyklingai naudoja veido raumenis, nors tam reikia ir daugiau pastangų, nei naudojant specialų buteliuką. Tik 6 mėnesių pradeda didėti ryklė, vaikas pasiruošęs valgyti kietesnį maistą ir gali esant kritinei situacijai įkvėpti per burną. Iki to, kūdikis kvėpuoti per burną nesugeba. Taigi pasiruošimas taisyklingam kvėpavimui yra svarbus nuo pat pirmųjų vaiko ląstelių.
Kas yra taisyklingas kvėpavimas?
Kvėpavimo pobūdis priklauso nuo situacijos. Ramus kvėpavimas, kai tyliai įkvepiama 8-10 k/min per nosį, dirba diafragma. Esant ramiai būsenai žmogus turėtų jaustis gerai, širdies ritmas ramus, burnos gleivinė drėgna.
Aktyvus kvėpavimas stebimas tada, kai žmogus kvėpuoja per burną, galva palinksta į priekį, kvėpuojama krūtine, garsiai. Toks kvėpavimas yra normalus, kai žmogus aktyviai sportuoja ir jam reikia daug deguonies.
Šie du abu kvėpavimo būdai yra normalūs tam tikroje situacijoje. Tačiau stebima, kad daugelis vaikų (ir suaugusiųjų) kvėpuoja per burną ir ramybės būsenoje.
Kodėl ramybės būsenoje svarbu kvėpuoti per nosį?
Visų pirma gleivinė sulaiko mikrobus, oras yra sušildomas, įkvepiamas oras sinusuose yra prisotinamas NO (azoto oksido dujų), kuris padeda įsisavinti deguonį plaučiuose, adenoidai ir tonzilės filtruoja orą. Vaikui kvėpuojant per burną, kas nėra normalu, burnos gleivinė išsausėja, prasideda uždegimai, daugelis bakterijų, virusų patenka į organizmą ir išsivysto infekcija, daugėja alerginių reakcijų. Kvėpuojant per burną pasikeičia organizmo pH dėl ko padidėja streso lygis ir kraujo spaudimas. Kvėpavimas per burną turi įtakos ir miego kokybei, dažnai vaikai jaučiasi pavargę, depresyvios nuotaikos, naktimis knarkia, sutrinka atmintis, koncentracija dienos metu, dažnai turi viršsvorio.
Yra žinoma teorija, kad kaulai neaauga savaime, o jie yra auginami minkštųjų audinių augimo: akiduobė plečiasi dėl didėjančio akies obuolio, ar smegenys skatina plėstis kaukolę. Liežuvis taip pat skatina vystytis viršutinį žandikaulį. Vaikui kvėpuojant per burną, liežuvis nespaudžia viršutinio žandikaulio , jis susiformuoja siauras, ko pasekmėje , dantys netelpa žandikaulyje. Jei viršutinis žandikaulis yra per mažas, apatinis taip pat neauga normaliai. Kvėpavimo per burną pasekmes galima pastebėti jau mišraus sukandimo metu (ar net anksčiau), kai pradeda dygti nuolatiniai dantys: jiems trūksta vietos, dygsta rotuoti, „lipa“ vienas ant kito.
Kvėpuojant per burną pasikeičia ir laikysena, galvos padėtis palinksta į priekį, smakras atsikiša į priekį. Galva sveria apie 5 kilogramus, tad pasikeitus jos padėčiai, pasikeičia ir viso kūno laikysena.
Kas vyksta kvėpuojant per burną?
Kvėpavimas per burną yra nenormalus, tai yra adaptyvi reakcija, kai vaikas negali kvėpuoti per nosį, o negalėdamas įkvėpti žmogus žūtų. Ir Esant kritinei situacijai
žmogus gali prisitaikyti ir kvėpuoti per burną, kurio metu vyksta dažnesnis dujų pasikeitimas, organizmas patiria stresą.
Kvėpuodami per burną žmogus iškvepia daugiau CO2 (anglies dvideginio dujų) , o nukritus CO2 koncentracijai kraujyje, žmogus jaučiasi blogai, nepatenkintas, nusilpęs, išsikvėpęs, be jėgų – šią organizmo reakciją galima palyginti su išsivadėjusiu gazuotu gėrimu.
Ką daryti, jei vaikas pastoviai kvėpuoja per burną? Svarbiausia, išsiaiškinti priežasti, kad būtų atlaisvintos visos kvėpavimo takų kliūtys. Kai jų nebelieka, reikia vaiką pripratinti kvėpuoti per nosį. Tai sunkus darbas, tačiau to nepadarius, vaikas visą laiką kentės nuo sveikatos problemų, kurias buvo paminėtos šiame straipsnyje.
 

.