Privalumai
kadangi plokštelė lengvai nuimama, nereikalinga sudėtinga burnos ertmės higienos priežiūra;
lyginant su kitais ortodontiniais aparatais, plokštelės yra santykinai nebrangios.
Trūkumai:
ribotos naudojimo galimybės, tinka ne visiems klinikiniams atvejams;
nelabai patogios;
kadangi plokštelės yra išimamos, vaikai dažnai tiesiog jų nenešioja.
Tinkamas plokštelių įsidėjimas į burną
Kai gydytojas ortodontas parenka sąkandžio ar atskirų dantų anomalijoms gydyti tinkamiausią aparato konstrukciją bei technikas ją pagamina, ploštelę reikia pritaikyti burnoje. Pacientas turi išmokti plokštelę įsidėti į burną. Kiekvienas aparatas turi prilaikančių detalių, kurios turi patekti į tinkamą vietą, kitaip plokštelė kris, nesilaikys. Dedant plokštelę iš pradžių žiūrima į veidrodį, vėliau tai padaryti bus paprasčiau.
Plokštelių nešiojimas
Gydytojas ortodontas perspėja pacientus, kiek valandų per parą aparatas turi būti nešiojamas burnoje. Nuimami aparatai efektyvūs, jei veikia 14-18 valandų per parą. Nešiojant trumpesnį laiką, dantys grįš į buvusią padėtį dantų lanke. Kuomet aparatas yra burnoje, negalima su juo žaisti (pvz. nuimti ir vėl uždėti), nes galima jį sulaužyti. Jei į plokštelę įtaisytas specialus ortodontinis sraigtas, raktelio pagalba, jis turi buti sukamas nurodytos rodyklės kryptimi kas tiek laiko, kaip nurodo gydytojas ortodontas. Nepareigingas aparato nešiojimas neduoda laukiamų rezultatų, prailgina gydymo laiką, gali sąlygoti dantų šaknų tirpimą.
Plokštelių išėmimas iš burnos
Pacientas taip pat turi mokėti išimti aparatą iš burnos. Tai daroma spaudžiant aparatą žemyn pirštus uždėjus ant galinių kabliukų. Tuomet aparatas nuimamas nuo dantų ir išimamas iš burnos.
Plokštelių priežiūra
Plokštelę būtina plauti ryte ir vakare, bei po kiekvieno valgio. Išėmus ją, išsivalomi dantys minkštu šepetėliu. Plokštelė valoma vidutinio kietumo ar kietu šepetėliu, panaudojant nedidelį kiekį dantų pastos. Po to ji nuplaunama po tekančiu vandeniu bei dedama į burną. Kartas nuo karto dezinfekcijai naudokite dezinfekcines tirpstančias tabletes, skirtas plokštelių priežiūrai.
Išėmus plokštelę iš burnos, ją laikyti būtina specialioje apsauginėje dėžutėje.
Niekada nedėkite aparato į servetėlę, nes galite ją pamiršti ir išmesti. Saugokite plokštelę nuo naminių gyvūnų, nes jie gali jas sugraužti.
Nemalonūs pojūčiai
Pradėjus nešioti aparatą, kelias dienas gali būti jaučiamas spaudimas ar nedidelis skausmas. Jei būtina, galima išgerti skausmą malšinancių vaistų (pasitarti su šeimos gydytoju). Aparatą svarbu nešioti reguliariai, nes kitaip jis nebetiks .
Sulūžus plokštelei, reikia kreiptis į ortodontą kaip įmanoma greičiau, nes uždelsus seno aparato gali nepavykti pataisyti ar pritaikyti burnoje.
Naujas plokštelinis aparatas gali spausti, sukelti gleivinės erozijas. Todėl jei plokštelė „nuspaudžia“, ateikite pas ortodontą koreguoti aparatą kiek įmanoma greičiau.
Ir atminkite…
Turite reguliariai lankytis pas gydytoją ortodontą. Dažniausiai gydymo plokštelėmis vizito dažnumas kas 4-12 sav.
Būtina laikytis visų gydytojo duodamų nurodymų, kad gydymas būtų sklandus, greitas bei efektyvus.
Atsiradus bet kokiems neaiškumams ar skausmams, kreiptis į gydytoją.